تبلیغات
کلبه بصیرت - افشای اسرار شبکه های فارسی1-زمزمه-من و تو1
 
درباره وبلاگ


هدف از ایجاد این وبلاگ افزایش اگاهی از جنگ نرم و مبارزه با تهاجم فرهنگی میباشد
یاعلی
چشم منو امر ولی جان منو سید علی

مدیر وبلاگ : امین
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما نتیجه مزاکرات چگونه خواهد شد؟
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
کلبه بصیرت
جانم فدای سیدعلی
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM

بسم الله الرحمن الرحیم

شبکه تلویزیونی تازه تاسیس "زمزمه" متعلق به رابرت مرداک یهودی ، قصد دارد برنامه های خود را با تغییر ذهنیت و سبک زندگی زنان فارسی زبان روی آنتن بفرستد.


به گزارش مشرق، این گزارش که نگاهی به عملکرد شبکه تلویزیونی تازه تاسیس زمزمه دارد، با رویکردی توصیفی- تحلیلی به فعالیت های این شبکه می‌پردازد.
زمزمه، دومین شبکه تلویزیونی سرگرم‌کننده عمومی و رایگان فارسی‌زبان در خاورمیانه است. این شرکت حاصل سرمایه‌گذاری بخش آسیایی شرکت اخبار و گروه رسانه‌ای موبی است.
در ماه می ۲۰۱۱، سهم سرمایه‌گذاری هر یک از این شرکت‌ها ۵۰ درصد اعلام شده است. زمزمه همانند شبکه خواهر خود فارسی۱، ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته به پخش برنامه‌های سرگرم‌کننده تلویزیونی با دوبله فارسی می‌پردازد. دفتر مرکزی این شبکه تلویزیونی در شهر رسانه‌ای دبی واقع شده است.
بهره مندی از فضای تعاملی وب، راهکاری است که امروزه رسانه های نوین و تازه تأسیس خود را ملزم به استفاده از آن می دانند تا بتوانند مخاطب خود و نظراتش را در تصمیمات و راهبردهای رسانه ایشان موثر بدانند. زمزمه نیز با ایجاد صفحه ای به نام خود در شبکه اجتماعی فیس بوک و راه اندازی وب سایت خود، ضمن تلاش برای معرفی، واکنش های مخاطبان را نیز تحت نظر می گرفت.
این فرآیند در مورد شبکه اجتماعی فیس بوک از تاریخ 9 خرداد 90 آغاز شد و تا روز افتتاح، در مدت زمان حدود 40 روز، 16 اعلان به این صفحه ارسال نمود که عمده آنها معرفی سریال هایی بود که در فهرست کنداکتور این شبکه قرار گرفته بود.
استفاده از تکنیک ایجاد عطش برای مخاطب به وسیله پخش تیزرهای جذاب از سریال هایی که قرار بود در این شبکه پخش شود روی صفحات این شبکه در شبکه های اجتماعی و وب سایت اصلی در این 40 روز به انحاء مختلف صورت می گرفت؛ ولی نتوانست تعداد مشتاقان خود را در فیس بوک حتی به 6000 نفر نیز برساند.


[تصویر: 84048_825.jpg]


نظر یادتون نره

هدف از راه اندازی زمزمه چیست؟

به گزارش مشرق،جاهد محسنی، برادر سعد محسنی و از مالکان موبی گروپ در همایش "رسانه های گسترش یافته آمریکا" که در باشگاه ملی خبرنگاران در واشنگتن دی سی برگزار شد، در خصوص شبکه رادیویی آرمان اعلام کرده بود که ما در پی "تغییر اجتماعی" هستیم. کلید واژه ما هم تأکید روی زنان است. یعنی زنان اسم رمز حرکت به سمت توسعه غربی و اصلاحات اجتماعی هستند.
محسنی در ادامه سخنرانی اش تأکید کرده بود فکر نکنید صحبت زن و مرد به صورت دوستانه در رادیو چیز معمولی است؛ بلکه این سرآغاز تحول اجتماعی است که آرام آرام حرکت می کند؛ اما موثر است.
از دیگر اعلاناتی که راجع این شبکه تلویزیونی شده است، نسبت خواهری دادن آن به فارسی 1 ، دیگر شبکه تلویزیونی این گروه رسانه ای است. اینکه چرا نسبت خواهری به این شبکه داده اند، شاید به دلیل تمرکز این شبکه روی مخاطب زنان است. اما اینکه چرا با وجود شبکه ای مانند فارسی 1، این گروه اقدام به راه اندازی شبکه ای دیگر با همان فرکانس و روی همان ماهواره و با همان اهداف اعلان شده (سرگرمی توسط برنامه های دوبله شده به فارسی) نموده، خود جای بسی تأمل دارد که در آینده نزدیک مشخص می شود.

از بارزترین خصوصیات خواهرها می توان به همسانی و والدین مشترک اشاره کرد. اینکه والدین هر دوی این دو شبکه گروه موبی و شرکائی است که در انتها به غول رسانه ای و صهیونیستی نظیر رابرت مورداک می رسد، واضح و مشخص است. از ویژگی های همسانی این دو شبکه می توان به بهره گیری از سریال هایی اشاره کرد که به سختی می توان موضوع و سوژه اصلی آنها را عناوینی غیر از خیانت، رابطه های آزاد جنسی، فرزند نامشروع، طلاق، دوستی ها و ارتباطات نامشروع و دیگر موارد حیا زدایی از زن و مرد و ویرانگر روابط خانوادگی دانست.
یکی از مهمترین دلایل، وجود راهبرد تغییر سبک زندگی اسلامی- ایرانی جامعه ایران به سبک زندگی لیبرال و غربی کشورهای سازنده این سریال ها هستند. بیشتر سریال های شبکه فارسی1 تولید کشوهای امریکا، کره، کلمبیا، مکزیک و ترکیه است.
با فرض متأثر بودن تولیدات رسانه ای هر کشور از سبک زندگی نهادینه شده و رایج در آن، پی خواهیم برد که امریکا در زمینه سبک زندگی غربی خود را صاحب سبک می داند و برای ترویج و یکسان سازی آن در جهان تلاش می کند.
اگر در قاره آسیا بخواهیم غربی ترین کشورهای شرقی را نام ببریم، بی تردید کره جنوبی در صدر خواهد بود. کشوری که به واسطه رشد اقتصادی چشمگیر خود که توسط غرب برای آن پایه ریزی شد، خود را مدیون و وابسته به صنایع مختلف غرب از جمله فرهنگ می داند و از آن تبعیت می کند.
در صورتیکه بخواهیم از غربی ترین کشور منطقه امریکای لاتین نام ببریم، به کشوری به عنوان کلمبیا خواهیم رسید که به واسطه حضور آزادانه فاسدترین قدرت های مافیایی امریکایی و غربی در آن به مرکزی برای فساد، قاچاق مواد مخدر، جرم و جنایت مشهور شده است.
در منطقه خاورمیانه نیز با وجود اسلامی بودن بیشتر کشورها، ترکیه با داشتن نظامی لائیک و وجود الزامات و شرایط کاملا غربی برای زندگی به کشوری با سبک زندگی غربی در میان دیگر کشورهای منطقه شهره است..

چگونگی افتتاح این شبکه

به گزارش مشرق، پس از مدت ها تبلیغ در فضای مجازی و پخش پرومو و تیزرهای تبلیغاتی روی این شبکه و شبکه هم‌سانش فارسی 1، نهایتا اعلان می شود افتتاح این شبکه در تاریخ 18 تیرماه صورت خواهد پذیرفت. تاریخی که برای بسیاری از مردم ایران یادآور حوادث تلخ و فتنه انگیز 18 تیرماه 78 است که گویی انتخاب این تاریخ برای افتتاح این شبکه، پیامی را برای مخاطب خود ارسال می دارد که "آری، ما سرآغاز حرکت اعتراضی شما را فراموش نکرده ایم؛ اگرچه قرار نیست به موضوعات سیاسی به شکل مستقیم بپردازیم. با بهره مندی از حاشیه هایی نظیر قراردادن تاریخ افتتاحیه در مناسبت های مورد نظر شما، به شما نشان می دهیم آرمان هایتان را دنبال خواهیم نمود و تا سرنگونی نظام اسلامی در کنار شما خواهیم ماند؛ هرچند از مسیری طولانی تر ولی اثرگذارتر از روش های نظامی و سیاسی."
از جمله دلایل دیگر مهم بودن مناسبت های سیاسی برای دست اندرکاران این شبکه می توان به سخنی از سعد محسنی، مدیر این گروه رسانه ای اشاره داشت که درباره دومین شبکه تازه تأسیس خود در چند ماه آینده اینطور بیان می دارد: " شبکه دیگری در دست راه اندازی است. این شبکه یک برند شناخته شده بین المللی است که بیشتر درصدد جذب مخاطبان مرد است. ما در فکر راه اندازی این شبکه قبل از اواسط سپتامبر هستیم."

قبل از اواسط سپتامبر، اشاره ای نسبتا صریح به مناسبت مشهور این ایام یعنی یازده سپتامبر دارد که هرچند ممکن است این گروه در این تاریخ موفق به راه اندازی شبکه خود نشود؛ اما تاحدودی تمایل خود را به چنین تاریخ هایی برای افتتاح شبکه های به ظاهر غیرسیاسی خود نشان می دهد..
در پروموی تبلیغاتی این شبکه که حدود 30 ثانیه طول می کشد، 25 کات تصویری وجود دارد که متشکل از صحنه های سریال های مختلفی که قرار است در این شبکه پخش شود انتخاب شده است. جملات کلیدی که در این پرومو به صورت شعار نوشته می شود، عبارتند از "با ما همراه شوید و شبکه جدیدتان را تجربه کنید" و "از هرچه که دوست دارید بیشتر خواهید داشت".
آنچه در این دو جمله محور قرار گرفته، القای حس اطمینان به مخاطب در مورد مطلوب بودن این شبکه و منطبق بودن آن با تمامیلات مخطابانش است. البته پیش فرضی که مسلم واقع شده، مالکیت شبکه است که درچند بخش مختلف متعلق به مخاطب ذکر شده و بر آن تأکید شده است.
در وله یک دقیقه ای که به مناسبت افتتاح این شبکه با شمارش معکوس از 60 شروع شد، حدود 50 کات تصویری استفاده شد که خود نمایانگر آگاهی دست اندرکاران این شبکه از لزوم بهره مندی از ریتم و سرعت بالا در برنامه ها و تیزرهای شبکه به واسطه وجود مخاطب جوان آن است.
بیشتر تصاویر استفاده شده مطابق هدف گذاری از پیش اعلان شده شبکه، تصاویری از زنان و دختران است که در حالت های مختلف به نمایش در می آید؛ تفریح در طبیعت، میهمانی، مطالعه کتاب (مثنوی معنوی و دیوان حافظ)، خوشنویسی، نان پختن، رقص و پایکوبی، چایی خوردن در قهوه خانه های سنتی، نوازندگی موسیقی، در آغوش گرفتن یکدیگر، رانندگی همراه با شادی و رقص و ...

بررسی رویکرد فرهنگی و راهبردی برنامه ها

* ترویج سبک زندگی غربی با ظاهری شرق پسند
با توجه به تحلیل سریال های پخش شده توسط شبکه فارسی1 و نسبت آنها با سبک زندگی کشورهای سازنده، به نظر می رسد این رویداد در مورد شبکه تازه تأسیس گروه موبی نیز صدق می کند. همانطور حجم غالب سریال های این شبکه امریکایی است که به جهت ارائه سبک زندگی ای غربی، ولی متناسب با شرایط کشورهای کمتر توسعه یافته، بیشتر از زبان اسپانیولی استفاده شده است. انتخاب سریال های تولید امریکا ولی با زبانی غیر انگلیسی، نشان دهنده هدفمند بودن انتخاب ها براساس سبک زندگی خاص کشورهای اسپانیولی زبان است که به لحاظ الگویی برای غربی سازی و استحاله فرهنگی جامعه ای مثل ایران مناسب تشخیص داده شده است.
افتتاحیه این شبکه مطابق دیدگاه دست اندرکاران این گروه که بر این اعتقادند مخاطبان ایرانی گرایش و تمایل ویژه ای به سریال های کره ای دارند، با تنها سریال کرده ای در حال حاضر این شبکه شروع می شود که نمایانگر اهتمام ویژه دست اندرکاران این شبکه به جذب اولیه مخاطب و سپس تغییر ذائقه تدریجی آن است.
پخش برنامه ای رقابتی مانند "پروژه مد" نیز جدا از استفاده از تجربه دیگر رسانه ها در جذب مخاطب با ابزار ایجاد حس رقابت و مسابقه را دارد، بلکه صراحتا نیز به ترویج مد و پوشش های مبتذل آن هم در سبک امریکایی آن می پردازد.

* القای پیام های لیبرال فمینیستی
این رویکرد شبکه، با نحوه انتخاب برنامه ها و سریال های آن آشکار شده است. به طور مثال در اولین سریال پخش شده از آن که احتمالا جزو هدفمندترین انتخاب های دست اندرکاران برای افتتاحیه شبکه است (سریال کافه پرنس)، دختری را مشاهده می کنیم که به واسطه فعالیتش به عنوان پیک موتوری و کلاه ایمنی ای که بر سر دارد، مرد تشخیص داده می شود و از جمع های زنانه طرد می شود.
مثبت نمایاندن تمایل دختری که از رابطه ای نامشروع باردار شده در سریال "ارورا"، مشروعیت بخشیدن به عشق یک دختر کولی برخلاف قواعد و هنجارهای اجتماع خود در سریال "کولی ها"، الگو سازی از دختری روستایی که به واسطه فرار از منطقه زندگی اش به اروپا به بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر اروپا مبدل می شود در سریال "ملکه جنوب"، ارزش نهادن بر زنی که دو برادر برای تصاحب او با هم می جنگند در سریال "تاوان" و باز هم الگوپردازی از دختر فقیری که کنت ثروتمندی عاشق او می شود در سریال "الیسا".
همانطور که مشاهده می شود، سوژه ها و داستان های بیشتر سریال های این شبکه نیز با محوریت زنان و احتمالا به منظور تحریک حس برتری جویی و حق طلبی آنان انتخاب شده است.

* قبح زدایی از گرایشات هم جنسگرایی و ترویج آن
متأسفانه هم در تیزرها و وله های تبلیغی و هم در بیشتر سریال های این شبکه شاهد تصاویری از ابتذال پوششی و انحطاط اخلاقی زنان حاضر در برنامه ها هستیم؛ به نحوی که با توجه به هدف گذاری قشر زنان به عنوان مخاطبان این شبکه، به بهانه وجود مخاطب زن، تصاویری از شوخی های غیراخلاقی، درآغوش گرفتن همدیگر، رقص و گاه معاشقه زنان با یکدیگر به نمایش در می آید که همگی گواه آن است که سیاستگذاران این شبکه و شبکه ای که در ماه های آینده مختص مردان راه اندازی خواهد شد، در پی قبح زدایی از گرایشات هم جنسگرایی در لابه لای برنامه های خود را دارند. گویا سردمداران این گروه رسانه ای به پیروی از اربابان پشست پرده خود در دوره ای که تبلیغات اعتبار بخشی به هم جنسگرایی در سطح غرب به اوج خود رسیده و در هر جشنواره هنری و گردهم آیی حقوق بشری خود به کوچکترین اقدامات منادیان این گرایش روی خوش نشان داده و مورد تقدیرشان قرار می دهند، جهت جذب مشارکت های بیشتر آنان، تمایل دارند که این گرایش ضد دینی و ضد انسانی را ترویج کنند.

نکاتی درباره لوگو و رنگ آن

[تصویر: 83704_337.jpg]

به گزارش مشرق،همانگونه که پیشتر شاهد استفاده مصرانه از رنگ قرمز و صورتی در شبکه فارسی1 بودیم، اینک استفاده صریح از رنگ زرد را در شبکه زمزمه مشاهده می کنیم که انسان را بر آن وا می دارد که بر مبحث روانشناسی رنگ ها تأملی بیشتری داشته باشد.
با وجودی که اثر رنگ‌ها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف فرق می‌کند؛ امّا برخی از تاثیرات رنگ‌ها دارای معنی یگانه‌ای در سراسر جهان هستند. رنگ‌هایی که در طیف رنگ‌ها در ناحیه قرمز قرار دارند به عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند که این دامنه‌اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است. رنگ‌هایی که در ناحیه آبی قرار دارند، رنگ‌های سرد نامیده می‌شوند و شامل آبی، ارغوانی و سبز هستند. این رنگ‌ها معمولاً آرامش بخشند.
رنگ زرد، رنگی گرم و شاد است. این رنگ باعث افزایش سوخت و ساز بدن انسان می‌شود. چون زرد از بقیه رنگ‌ها زودتر دیده می‌شود، بیشتر از بقیه برای جلب توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ زرد افكاری را به انسان القا می‌كند كه بیشترین تاثیر را بر نیروی خود درمانی فرد می‌گذارد. فعال شدن این نیرو مانند آن است كه در درون انسان انرژی نهفته عظیمی ‌یك‌باره آزاد شود. تمامی‌فعالیت‌های ذهنی فرد به وسیله نیروی رنگ زرد به حركت در می‌آید. از طرفی برای از بین بردن ناملایمات، یاس و ناامیدی رنگ زرد مفید واقع می‌شود زیرا نیروی رنگ زرد به فرد امیدواری به زندگی و نیروی زیستن می‌بخشد. سیستم عصبی معده، روده‌ها، كلیه‌ها و تمامی ‌جهاز‌هاضمه تحت تاثیر این رنگ قرار دارند و اگر ناراحتی در آنها ایجاد شود به وسیله رنگ زرد می‌توان آن را درمان کرد.
رنگ زرد از یك سو بر شادمانی و خوشبختی دلالت دارد و از سوی دیگر بر ترس و فریبكاری. اگر می گویند كسی به رنگ زرد است، یعنی ترسو می باشد. بنابراین این رنگ یك مفهوم منفی در بعضی فرهنگ ها دارد. رنگ زرد جهت سوگواری در مصر به كار برده می شود. هنرمندان قرون وسطی از لباس زرد برای نشان مرگ استفاده می كردند.معرفی سریال ها و برنامه ها

[تصویر: 84042_152.jpg]
کافه پرنس: داستان زندگی گو یون چان (یون هون هی) است که برای گذران زندگیش دست به هر کاری می زند. چوی هان گیول (گونگ یو) وارث یک شرکت مواد غذایی بزرگ است؛ ولی از آنجایی که مادربزرگش همیشه به دنبال سامان دادن اوست، مدام با دخترهای دم بخت برای او قرار ملاقات ترتیب می دهد. یک روز هان گیول با یون چان برخورد می کند و اشتباهاً فکر می کند پسر است. پس از این ملاقات یک ایده جالب به او الهام می شود که هان گیول تصمیم می گیرد تا یون چان را استخدام کند تا نقش یک معشوقه همجنس گرا را برایش بازی کند تا اینگونه از شر قرار ملاقات های از پیش تعیین شده توسط مادربزرگش نجات پیدا کند و ...

[تصویر: 84045_794.png]
پروژه مد: برنامه ای تلویزیونی با موضوع طراحی مد و محصول امریکا است که در ایام آخر هفته از این شبکه پخش می شود. مجری این برنامه هایدی کلوم، یک مدل مشهور است. این برنامه به صورت یک مسابقه طراحی شده که طی آن شرکت کنندگان در یک زمان مشخص و با وسایل و دستورالعمل های از پیش تعیین شده، باید بهترین لباس ها را طراحی کنند. کار طراح ها مورد داوری قرار گرفته و هر هفته یک یا چند نفر از آنها از دور مسابقه حذف می شوند.

[تصویر: 84041_327.jpg]
کولی ها: سریال آخر این شبکه، داستانی است عاشقانه مملو از مفاهیم سِحر و جادو، شوق و هوس بین یک دختر جوان کولی و مردی غیر کولی. این عشق نه تنها به دلیل تبعیضی که بسیاری از مردم برای کولی ها قائل می شوند؛ بلکه بخاطر قوانین کولی ها که بنا بر آن هیچ ارتباط با غیر کولی ها را ندارند، تبدیل به یک عشق ممنوع می شود و ....

[تصویر: 84040_248.jpg]
ارورا: داستان عشقی است بین دختری به نام ارورا و پسری به نام لورنزو؛ ولی به دلایلی از هم جدا می مانند. دختر از پسر صاحب فرزندی نامشروع می شود و بعد از به دنیا آمدن بچه، سخت مریض می شود. پدرش که یک دانشمند برجسته است، بدن ارورا را منجمد کرده و او را برای بیست سال در یک کپسول کرایونیک نگه می دارد تا بتواند برای آن درمانی بیابد. زمانی که ارورا به هوش می آید، متوجه می شود همه چیز تغییر کرده؛ در حالیکه دخترش فکر می کند که خواهرش است. لورنزو نیز با دوست صمیمی او ازدواج کرده و او نیز شیفته پسر لورنزو می شود و ...

[تصویر: 84044_811.jpg]
ملکه جنوب: این مجموعه که برای آخرشب های ایام آخر هفته مخاطبان این شبکه انتخاب شده، داستان ترزا مندُزا، یک دختر روستایی مکزیکی است که با طی حوادثی به قدرتمند ترین زن در دنیای پر از خطر قاچاق مواد مخدر در اروپا تبدیل می شود. فرار از شهر کوچکش کالیکان، از ساحل مکزیک تا سواحل اسپانیا، اورا تبدیل به ملکه کوکایین در سواحل جنوبی اسپانیا کرد. گسترش کار او در سه قاره و چگونگی روابط او با مردهایی که در زندگی اش بودند باعث می شود تا نگران جانش باشد و ...

[تصویر: 84046_860.jpg]
حریم شکسته: داستان مهاجرت خانواده ای است که بعد از مرگ رئیس قبیله، تصمیم گرفتند شهر خود را در سیسیل ترک گفته و زندگی جدیدی را در شمال شروع کنند. پسران این خانواده، تونی و سانتی با اینکه شدیدا به هم وابسته اند؛ ولی مثل گچ و پنیر با هم فرق دارند. سانتی یک آدم خجالتی درون گرا با اراده ای آهنین است که معتقد است تحصیلات می تواند تغییر بزرگی در زندگی ایجاد کند. تونی آدمی احساساتی، دم دمی مزاج و بی حوصله که معتقد است که تنها چیزی که ارزش حفظ کردن را دارد عزت و احترام است. در ادامه این دو برادر ناگزیر با هم رو برو خواهند شد و ...

[تصویر: 84038_221.jpg]
تاوان: داستان درباره دو برادر دوقلو است که به خاطر عشق به یک زن با هم می جنگند. این داستان در پایان سال هزار و هشتصد، در یک فضای حکومتی و در جایی که همه از هم رازهایی رو مخفی می کنند و پشت یکدیگر علیه هم کار می کنند، اتفاق می افتد و ...
الیسا: داستان عاشقانه دیگری که در آن الیسا سکالزی دختری است که در فقر به دنیا آمده ولی دارای نجابتی است که قلب کُنت فابریزیو ریستوری را نرم می کند. مانند سیندرلا، الیسا از بین حسادت رعیت ها و تکبر خانواده ای معتبر گذر می کند. او مسئول خنثی کردن نقشه پیچیده ای می شود که علیه شاه طرح ریزی شده است و ...

چه کسانی در پشت پرده این شبکه هستند؟

سعد محسنی: مهمترین فرد تصمیم گیر و اثرگذار روی این شبکه که در جلوی صحنه مشغول به فعالیت است، سعد محسنی همراه خواهر و برادرانش هستند. از سال 2002 که سعد همراه با دو برادرش جاهد و زید و خواهرش وژمه، از استرالیا به کابل آمدند، شرکت رسانه ای "موبی مدیا گروپ" شان را با رادیو "آرمان" شروع کردند.
محسنی ها تلویزیون طلوع را در سال 2004 با پولی که از اداره کمک های بین المللی ایالات متحده به دست آوردند (به نقل از نیویورک تایمز) راه اندازی کردند. پس از آن، دامنه فعالیت های "موبی گروپ" هر روز بیشتر و بیشتر شد تا این که امروز سه تلویزیون، یک رادیو، یک وب سایت خبری، شرکت تولید موسیقی، مجله انگلیسی، کافی نتهای زنجیره ای و شرکت خدمات اینترنتی، فقط بخشی از آن است.
[تصویر: 84047_929.jpg]
سعد محسنی در استرالیا و انگلستان تجارب بانکداری و سرمایه گذاری دارد. وی شریک تجاری شرکت استار که یکی از زیرمجموعه های نیوز کارپوریشن به مالکیت رابرت مرداک است، می باشد. او قبلا سرالر «24» را برای طلوع خریده بود و این بار نیز چنین کاری را برای "فارسی 1" و "زمزمه" کرده است. بعضی او را "رابرت مرداک افغانستان" لقب داده اند.
مجله تایمز اسامی 100 شخصیت برتر و پرنفوذ سال 2011 را اعلام کرد. در میان آنان، سعد محسنی، 35 امین نفر پرنفوذ جهان شناخته شده است.
راپرت مرداک، سرمایه دار بزرگ آمریکایی- استرالیایی، طی یادداشتی به تمجید از صاحب شبکه فارسی وان پرداخت و از توجهات ویژه اش به این شبکه فارسی زبان خبر داد.
وی که بارها ارتباط با فارسی وان را تکذیب کرده، گرچه در این یادداشت اشاره ای به نقش خود در شکل گیری این شبکه نکرد؛ اما تحلیلگران، اظهار نظر وی در مورد صاحب شبکه فارسی وان را، پذیرش تلویحی ارتباطش با این شبکه می دانند.
مرداک برای سعد محسنی که یکی از 100 چهره ی با نفوذ مجله تایم شناخته شده، نوشته است: "من با سعد محسنی 44 ساله (تاجر جوان قندهاری) از طریق یک دوست مشترک آشنا شدم و من به سرعت دریافتم که او ارزش این را دارد که به او توجه شود. به نظر من، او مطلع ترین فرد در جهان در مورد افغانستان است. برای همین است که ما با هم تجارت می کنیم."
این سرمایه دار مشهور آمریکایی - استرالیایی می افزاید: "سعد همراه برادرش پس از یازده سپتامبر از استرالیا به کشور خود بازگشت. البته مالکیت او بر روزنامه و تلویزیون، بدون شک او را تبدیل به بانفودترین فرد افغانستان کرده است و نقشی بزرگ در شکل گیری افکار مردم بازی می کند. او شجاعت زیادی از خود نشان می دهد و به شدت دولت کرزای را به اتهام فساد به باد انتقاد می گیرد."
وی با اشاره به سابقه ی طالبان در افغانستان و ترس و واهمه ی تلویزیون این کشور برای نشان دادن تصویر زنان، می گوید: "سعد از اینکه مردان و زنان را در تلویزیون نشان بدهد نترسید؛ چیزی که طالبان اجازه آن را هیچ گاه نمی داد. او از اینکه کار درستی انجام بدهد، نمی ترسد."

جاهید محسنی: برادر سعد محسنی که در افغانستان متولد شده و اینک از مدیران گروه موبی است. او مسئولیت های دولتی ای نیز در افغانستان داشته است؛ مسئول هماهنگی دفتر جذب کمک های اهدا کنندگان به افغانستان، اولین انجمن توسعه و بودجه های توسعه ملی افغانستان. او به عنوان دبیرخانه کمیته هماهنگی اقتصادی کابینه و به عنوان یک مشاور وزیر نیز خدمت کرده است. او در سال 1980میلادی (1358) به استرالیا مهاجرت کرد و دارای مدرک کارشناسی بازرگانی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی است. وی زبان های دری، انگلیسی و ژاپنی را به خوبی صحبت می کند.

زید محسنی: برادر دیگر سعد که متولد سال 1969 میلاد است. وی مدیر بخش های فنی و حقوقی گروه موبی است. او یک وکیل و حقوقدان خبره است که سوابق کاری نظیر ریاست اداره بازرگانی موسسه حقوقی ملبورن استرالیا را در کارنامه دارد. زید دارای تجربه قابل توجه در قانون شرکت های بزرگ و تجاری و تهیه پیش نویس های قانونی است. او همچنین شریک عامل مؤسسه حقوقی افغانستان است که مشغول خدمات دهی به مشتریان، شرکت ها و دولت درمسائل تجاری و دعاوی حقوقی است.

وژمه محسنی: خواهر برادران محسنی است که اکنون مسئول استراتژی بازاریابی گروه موبی است. وی در زمینه بازاریابی ارشد شرکت بزرگ تکنولوژی تجاربی دارد. او در زمینه ارتباطات بازاریابی در هر دو زمینه بازار مصرف کننده و بازار کسب و کار به کسب و کار تخصص دارد.


حاج کمیل: حاج کمیل مستشار، مدیر هماهنگی و مشاور گروه موبی است که پیش از این چندین سال کاردار اقتصادی سفارت افغانستان در ایران بوده است.

من و تو ۱
[تصویر: 1-300x120.jpg]
 
تلویزیون مبتذل «من و تو» توسط شماری از عناصر فراری و بعضآ بهایی مدیریت می شود.

این شبكه تلویزیونی ماهواره ای كه گردانندگان آن در لندن مستقر شده اند، ظاهرا توسط یك خواننده مبتذل (خانم گ) به راه افتاده اما زیرنظر برخی همكاران شبكه بی بی سی اداره می شود و جهت گیری آن از سوی سرویس اطلاعات خارجی انگلیس (ام آی6) تدوین شده است.

سوابق برخی مجریان و تهیه كنندگان این تلویزیون به خوبی حاكی از حمایت گروهك بهائیت مستقر در لندن با كمك سرویس های اطلاعاتی انگلستان و در راستای ضربه فرهنگی به انقلاب اسلامی است.
همچنین شبكه تلویزیونی بی بی سی فارسی از این شبكه و عناصر بهایی آن پشتیبانی می كند.

براساس این گزارش «سالومه-س» یكی از تهیه كنندگان شبكه مبتذل مذكور، پیش از این در دوره اصلاحات با روزنامه های زن (فائزه هاشمی) و ایران همكاری می كرد و مدتی مدیر روابط عمومی خانه سینما بوده است. همچنین «ندا-ج» در دوران دانشجویی با برخی گروههای غیرقانونی همكاری داشته و مدتی با تلویزیون بی بی سی به عنوان گزارشگر همكاری كرده است.

«امیرعلی-م» مجری دیگر شبكه یاد شده از عناصر بهایی به شمار می رود. و «رها-الف» مجری و تهیه كننده دیگر شبكه مذكور است كه در آشوب های خیابانی سال گذشته مشاركت داشت و عكس نقاب بسته خود در بحبوحه آتش افروزی خیابانی را در فیس بوك خود به نمایش گذاشته است. وی نیز از وابستگان به گروهك انگلیسی بهائیت است.

یادآور می شود در حوادث جنایت آمیز عاشورای سال گذشته برخی وابستگان به گروهك بهائیت و منافقین بازداشت شده بودند.

شبكه من و تو بیشتر می كوشد به ترویج رقص و آواز و ابتذال بپردازد و در عین حال در این پوشش فعالیت سیاسی و ضدانقلابی را ترویج کند.
 
۱٫۱
 
 شبکه تلویزیونی فارسی وان
شبکه تلویزیونی فارسی توسط گروه سعد محسنی (موبی) – که یک افغانی و بهائی مقیم استرالیاست– با همکاری و مشارکت شبکه جهانی استار در سال ۲۰۰۹ تأسیس شد.
قابل ذکر است موبی ، قبل از تأسیس فارسی وان ، شبکه تلویزیونی طلوع ، لمر (به زبان پشتونی) ، رادیو آرمان، استودیو موسیقی باربد موزیک و … را راه اندازی کرده است که مخاطب اصلی آن ها مردم افغان هستند.
فارسی وان با ترجمه فیلم ها و سریال های تلویزیونی سعی میکند بخشی از مخاطبان ایرانی و فارسی زبان را به خود جذب نماید. دفتر مرکزی آن در هنگ کنگ و دفتر فروش و بازاریابی اش در دبی قرار دارد.
فیلم ها و سریال های همچون آشنایی با مادر ، خواهر دوست داشتی من ، همسر من بی نظیره ، رویای شیشه ای ، همسایه ها ، افسانه افسونگر، سفری دیگر، دارما و گریگ ، ققنوس ، ویکتوریا و …. مخاطبانی پیدا کردند که دوست داشتند به تعقیب داستان بپردازند و خود را به آخر ماجرا برسانند ولی قصه این فیلم ها چی بود؟
در سریال « ویکتوریا»، مخاطب ایرانی، زنی را به عنوان قهرمان داستان می پذیرد که با همسر و فرزندانش زندگی میکند. ویکتوریا بعد از سال ها زندگی مشترک با همسرش درمیابد که شوهرش با دستیارش رابطه دارد… . در این میان کشف می شود که ویکتوریا نیز با پسر جوانی به نام ژرونیمو ارتباط نامشروع دارد… .
پسر ویکتوریا نیز از قافله عقب نمی ماند و با دوست مادرش رابطه جنسی برقرار می کند و دختر بزرگ ویکتوریا از مردی باردار است و دختر کوچکش هم مورد تجاوز مردی دیگر قرار می گیرد.
در فیلم « در جست وجوی پدر» پسر بچه ای شش ساله به نام « فریجولیتو» که همراه مادر ۲۲ ساله اش مارگاریتا ــ خواننده یک کافه ــ زندگی می کند و در جست و جوی پدر واقعیش می باشد که در این میان پزشک بیمارستانی به نام ایگناسیو به فریجولیتو و مادرش محبت می کند و … آخر داستان کشف می شود که مارگاریتا وقتی ۱۵ ساله بوده توسط همین ایگناسیو مورد تجاوز قرار گرفته و محصول این ارتباط نا مشروغ پسر بچه ای حرام زاده است به نام فریجولیتو!
در فیلم « همسایه ها » جسیکا ،‌کارمند بنگاه معاملاتی رادلف، دوست دارد خانه رویایی(آپارتمان رویایی) داشته باشد. اسکار راننده جوان تاکسی به وی پیشنهاد میکند که او را به محل کارش برساند و جسیکا در راه از رویاهایش برای اسکار تعریف می کند و اسکار به وی قول میدهد اگر در مسابقه بخت آزمایی برنده شود و جسیکا به پیشنهاد ازدواج وی جواب مثبت بگوید، اسکار آن خانه رویایی را خواهد خرید…
از طرف دیگر جسیکا مورد توجه رادلف ، رئیسش نیز می باشد… رادلف معشوقه دیگری دارد به نام تاتیانا و تاتیانا به طور تصادفی سوار ماشین اسکار می شود و اسکار که در مسابقه بخت آزمایی برنده شده ، پی به اختلاف رادلف و تاتیانا می برد و این بار دوست دارد با تاتیانا رابطه داشته باشد و جسیکا را فراموش می کند…
فیلم ها و سریال هایی که فارسی وان پخش میکند محتوای اصلی و اساسی آن ها خیانت در خانواده است ، هم مرد به زن و هم زن به شوهرش خیانت می کند و از این خیانت ، قبح زدایی می شود ، فرزندان، حرام زاده و در بسیاری موارد و در صورت اقتضای سنی خود اسیر این روابط نامشروع خارج از نظام خانواده هستند و جالب اینکه افراد به این مسئله کمترین واکنشی را نشان نمی دهند و راحت از کنار آن می گذرند و این خیانت را طبیعی می پندارند.
راستی چرا فارسی وان ، این گونه فیلم ها را که محتوی اصلی آن خیانت هست ، برای مخاطب ایرانی نشان میدهد ؟ آیا قصدش شکستن حریم و نظام خانواده ایرانی و یا حداقل ایجاد شک و بدبینی در بین اعضای خانواده نسبت به هم نیست؟
جالب است بدانیم فارسی وان با پیوستن به گروه رسانه ای استار ، تحت قیمومیت شرکت نیوز کورپوریشن قرار گرفته است که رئیس آن رابرت مردخای ( مرداک) ، صهیونیست مقیم استرالیا و شیطان رسانه ای دنیاست و میدانیم که (سعد محسنی ، مدیر فارسی وان یک بهائی است) و با صهیونیست ها روابط تنگاتنگی دارند

۲٫۱ شبکه تلویزیونی من و تو

من و تو شبکه تازه تأسیسی است که از عمر آن چندی نمی گذرد و از لندن پخش میشود بسیاری آن را فارسی وان دو می پندارند. درحالی که تلاش لندن تا سال گذشته عمدتاً به بخش برنامه های سیاسی و ضد مذهبی و ضد شیعی برای مخاطبان ایرانی محدود میشد ، ولی مدتی است سیاست گذاران جنگ نرم در لندن با چرخشی معنادار به سراغ برنامه هایی با پوشش سرگرمی رفته اند.
استفاده تمام عیار از تمام ظرفیت های تصویری از کارتون تا فیلم سینمایی ، با پوشش تمام گروه های سنی از کودک تا بزرگسال ، که با ایجاد کانال های متعدد سرگرمی و موسیقی دنبال میشود، در دستور کار این برنامه راهبردی قرار دارد.
شبکه «من و تو» که ظاهراً یک خواننده زن ایرانی گرداننده آن است، برای تغییر گروه ها مرجع به سمت خواننده ها و … وتحمیل مفاهیم نرم خاص ، اهداف صاحبان خود را دنبال می کند.
عادی سازی و همراهی کلماتی مانند «آب» و «شراب» ، «بهائی» و «مسلمان» و مفاهیمی از این دست در آگهی ها قبل از آغا‍ز پخش این شبکه یا همراه کردن مفاهیمی مانند « مذهبی» و «خرافی» از سوی دیگر ، نمایش آشکار کار ویژه اصلی پروژه جدید در عادی سازی مفاهیم غیر دینی ، ترویج اباحه گری و دین زدایی است.پروژه آندلسی کردن ایران، مهمترین هدف این شبکه می باشد. به نظر میرسد با فعالیت این شبکه، ذائقه مخاطبان ایرانی از شبکه فارسی وان به سمت برنامه های این شبکه تغییر جهت پیدا کرده است.
سیدمحمدرضا خوشرو، مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما

بیداری اندیشه

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 3 خرداد 1396 12:03 ب.ظ
I know this web site offers quality based articles and other data, is there any other web site which presents these
kinds of stuff in quality?
یکشنبه 20 مرداد 1392 10:28 ب.ظ

سلام گارداش
بابا وب!بابا نویسنده!
نجورسن؟
تاپیلمیسان؟
امین :سلام منم نرگس باجم.حالن نجده؟بیزده گچینیریخ دا .بورایا هردن باش وورون.ممنون اولام.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب